עכברים, ילדים ושומר לילה / עמי בארי
על עכברים, ילדים ושומר לילה
מאת עמי בארי, קיבוץ עין החורש
איור מאת יעקב גוטרמן, קיבוץ עין החורש

אמצע שנות הששים.  בוגרי הלינה המשותפת של ימי הבראשית הופכים לשומרי לילה בעצמם. סדר השמירה בקיבוץ מובנה וקפדני: שתי חברות שומרות על בתי הילדים ושני שומרים על חצר המשק ובתי המגורים. השומרות יושבות בבית-התינוקות, פלאי הטכנולוגיה מצטרפים לשמירה ויש אפשרות לשמוע, דרך ה"שמרטף" הקיבוצי, מה קורה בכל בית.

במוצאי שבת, בשעת ההשכבה, עוברות שומרות הלילה בבתי-הילדים. הן יוצרות קשר עם הילדים, מקבלות הנחיות מהמחנכים ומתחילות שבוע שמירה. לעתים נדירות אי-אפשר למצוא שתי חברות לשמירה ואז מסדרים חבר "במקום". כך קרה שבמוצאי-שבת אחד קיבל אבשלום ארצי הודעה מסדרן העבודה שהלילה הוא שומרת.


איור מאת יעקב גוטרמן

אבשלום הוא מיוצאי קבוצת סנונית. הבן של ליסי וקובה. וכמו הוריו, חרוץ, משקיען ומשתדל להתעסק  בפרטים החשובים ולא בכל מיני זוטות אחרות, שאותן הוא שוכח כהרף עין.

הוא עובר בין בתי-הילדים וכל הילדים שמחים לקראתו, כך גם בקבוצת "חורב". הוא נפרד מהילדים מחלק טפיחות, מבטיח צ'יפסים  ויוצא. אבל הגננת עוצרת אותו בחוץ ומבקשת להפנות את תשומת לבו:

"בימים האחרונים יש אצל הילדים בעיה. הם מתעוררים בלילה ומתחילים לצעוק עכבר! עכבר! קיימנו ישיבה של צוות הייעוץ, גם  עם ה"תחנה" בתל-אביב התייעצנו והם אמרו שזה טבעי ושזאת מערכת סובלימציות והתגוננות פנימית של הילדים ואין מה לעשות. אם תשמע אותם צועקים ובוכים בגלל עכבר - אל תדאג, זה חולף אחרי כמה דקות!"

חצות. אבשלום בבית התינוקות. לידו עיתון וכוס קפה חם. לפתע הוא שומע צעקות מבית "חורב": "עכבר! עכבר!" מכיוון שאבשלום עוסק בעיקר ושוכח את הפרטים הזניחים, הוא שוכח את דברי הגננת, ממהר לבית, מרגיע, מחפש כמה שניות, ואז מתכופף אל מתחת לארון המטבח, מגלה את העכבר ומחסל אותו במהירות.

והמאזן: עכבר אחד מת. שלווה גדולה בלילות "חורב" והתייעצות דחופה בין הפסיכולוגים, למה הילדים כבר לא צועקים "עכבר! עכבר!"

ואבשלום? הוא בפרדס. מזמן שכח מהעניין!

 

 


שווים               

קיבוץ ואקטואליה


סיפורים אחרונים

עדכון אחרון: