החלום של מאירקה / עמיקם בריל

 

החלום של מאירקה

עמיקם בריל - [רמת דוד]

איור מאת יעקב גוטרמן

 

בשלוש אחרי הצהריים פנה שימי ליולק ואמר לו - ממחר אתה עובד בלול...

איור מאת יעקב גוטרמן

- ומי ירכז את הרפת אתה? שאל יולק

- אתה אל תדאג, ענה שימי.

 

בארבע אחרי הצהריים, כשפנה ניסו מסככת הטרקטורים אל חדרו, אמר לויט לניסים

- החל ממחר אתה עובד במסגרייה.

- ומה עם הפלחה? שאל ניסים

- ממחר, אני אנהל את הענף.

 

בחמש פנתה אינה לבת שבע ושלחה אותה לכל הרוחות "ושלא תבואי מחר לגינות נוי".

  

וכשהתעורר מאירקה, בבוקר נזכר בחלום ונדהם. אמר לעצמו: אוי, פיטרתי את כל רכזי הענפים...

 

לבש את בגדי העבודה הכחולים התיישב על המדרגות בחוץ, נעל את נעלי העבודה, לשכנו שעוד שרך את שרוכי הנעליים הפטיר שלום רפה, ואץ לסככת הטרקטורים. האליס הכתום קרטע בדרכי העפר לשדה שליד המושב, ומאירקה חזר והרהר בחלומו. הוא אכל ארוחת בוקר עם הדייגים בסירה באגם ומכאן לשם, סיפר להם על החלום.

 

- דווקא רעיון לא רע, אמר אלישע, רק שצריך להחליף גם את מרכז המשק. תנסה הלילה לחלום שוב. כל היום חרש בתלם הארוך, שמגיע עד משמר העמק, חשב על התכנית וכשהגיע בערב לחדר, העלה אותה על הכתב. מתחת כותרת גדולה: 'תכנית להחלפת ההנהלה' ולאחריה רשם ראשי פרקים. הכין מספר פתקים על 'התכנסות בחדר שלי אחרי תשע', על מנת לתתם בארוחת ערב לחבריו הצעירים. למעט איזי באו כולם, ומאירקה פירט את תכניתו. כמובן שלא הזכיר שהמקור לרעיון הוא חלום, רק אמר שככה אי אפשר להמשיך. לא יכול להיות שהכניסה לחצר אינה סלולה, ונמאס לבוסס בבוץ. המסגרייה היא חור מימי בראשית. הטרקטורים שלנו הם גרוטאות ישנות וכל יום נתקעים. המטע קטן, ואפשר להגדיל אותו פי חמש, ובכלל מאז שחזרנו מהצבא, אנחנו רואים שהמצב דפוק ופשוט צריך ללכת עם זה לאסיפה. נענועי ראש, הנהונים והסכמות החלו להישמע תוך כדי שתיית קפה. אבל- אמרו שצריך לעבור דרך המזכירות. וצריך גם להציע לרובקה שייקח את ריכוז המשק. מישקה כבר עשרות שנים בתפקיד... שילך 'למרכז החקלאי'.

 

וכך היה. רובקה הסכים. המזכירות הביאה את ההצעה להחלפת שלשת מרכזי הענפים לאסיפה. ובמוצאי שבת כשסיים מאירקה להקריא את ההצעה, הושלך הס ורק צרימות הוונטילטור החורק בפינה, שדב הבטיח לתקן, ליוו את צליל נפילת המסרגה של ריטה.

 

- ומה עם הגזבר? שאל יובל

 

- בינתיים שיישאר, אמר רובקה שתפס שבידו המושכות של מרכז המשק. שבוע אחר כך הצעירים החליפו את מייסדי הקיבוץ, שרובם עברו את גיל החמישים והשישים, והם שנשאו בעול מההתחלה.

 

בתוך חמש שנים הושלמה מהפכת הדור הצעיר. במקום שתי הרפתות הישנות נבנה מכון חליבה ורפת רחבת ידיים. המסגרייה פורקה. נבנה בנין חדש בן שתי קומות עבור המזכירות. נבנה מוסך חדש ולידו מסגרייה שברבות הימים קם בתוכה מפעל המתכת. מאות דונם של מטעים ניטעו וגם בית קירור, שלחנוכתו הוזמן סגן ראש הממשלה, נבנה. החלום של מאירקה... היה למציאות החדשה. המציאות שבה דור מייסדי הקיבוץ, נוכח שהאמירה, 'בנים גידלתי ורוממתי..' יש לו לפעמים מובן אחר.

 

שימו לב, © כל הזכויות לאיורים שמורות ליעקב גוטרמן

סיפורים אחרונים

עדכון אחרון: