סילביה מההרחבה / עמיקם בריל

סילביה מההרחבה

עמיקם בריל - [רמת דוד]

איור מאת יעקב גוטרמן

 

על זה אורקה לא חשבה... שחיימקה ילך אל סילביה מההרחבה והיא אורקה תהיה לצלע שלישית - ה'שרשה לה פאם' של הקיבוץ.

איור מאת יעקב גוטרמן

לאורקה אחות תאומה פני מלאך ועיניים כחולות. מאידך לסילביה הגרושה תחת ששווה, בחולצה היא מסדרת שפיצים, ואת הבגדים קנתה אצל דורין פרקנפורט בעזריאלי. שני הפכים. בנוסף אצל סילביה שהגיעה מבת ים, טלוויזיה גדולה ומזגן גם בקומה השניה. מה שאורקה היפה לא ידעה זה שחיימקה חיפש מישהו לדבר איתו, והשתיקות של אשתו נמאסו עליו. לפני ששכבו לישון, חיימקה היה יוצא בחסות החשיכה להשתין מאחורי הבית לשאוף קצת אויר ומדי פעם חשב שאפשר שלא יחזור אל הבית שבו חש רק פגוע, נעלב ועלוב.

 

שלש שנים עברו מהחתונה, ואורקה הפרידה בין המיטות ואת חיימקה שלחה לחדר המגורים. מקץ ארבע שנים הפסיקו לדבר גם בדברים נחוצים, וחיי המין נותרו בזיכרון, ובבנין עבר.

 

חיימקה חיפש מוצא. פעם חשב על יונתן מ'מנוחה נכונה' שחושב לעזוב הכול. אולי לרדת לאילת, או לעבוד בים המלח. בינתיים עבד ברפת עם סילביה שעושה לו עיניים וזה עשוי היה להיות פתח יציאה. כשישבו לכוס קפה לאחר החליבה שאלה: "לשים לך עוד חלב" הצמידה את ירכיה לרגלו והחליקה על כתפיו את שדיה, ספק אמרה ספק שאלה. כשהלך עם אורקה לאכול, שמע מאחור את קולה מתרומם לגבהים כמעט בצעקה. אז אולי זה הפתרון ואורקה, שתלך לעזה. ערב אחד לאחר שהטיל את מימיו, כמעט מבלי שהרגיש מצא את עצמו הולך במדרכה. ספר שני צמתים - פנה שמאלה ונקש בדלת. באתי, אמר לסילביה, שאמרה - סוף סוף, בוא נעלה לקומה השניה. בלילה נשאר לישון, וכשאורקה הלכה לעבוד, לקח מספר דברים מהבית ולא חזר. בקיבוץ ידעו שיש בעיות. שחיימקה ישן על הספה ואורקה בחדר השינה. שהם לא כל כך מדברים, אבל על זה לא חשבו, אבל כעת זה כבר לא היה חשוב.

 

כשמספר החברים ירד לראשונה ממאה והתברר שהקיבוץ שקוע בבור עמוק שבולע כספים כחבית ללא תחתית, הפתרון שנמצא - הרחבה. שוקה ד. אמר שהרחבה היא מתכון לערעור החברה הקיימת, להרס הקיבוץ והשוויון ולהתמוטטות הערכים. "מעולם לא קיבלנו מאסה של אנשים לא-מוכרים, ואותי לימדו לא להאמין לאף אחד".

 

"אלה האנשים שמגיעים היום לתנועה הקיבוצית", היתה התשובה. ואז באה ההחלטה המשונה שלא לקבל בנים לחברות בגלל המצוקה הכספית. ורק אחרי שההחלטה התבטלה - חזרו אחדים מהבנים והבנות, וההרחבה יצאה לדרך. עד עתה אורקה לא חשבה שהעניין נוגע לה. כבת משק התייחסה אל השכנים החדשים במבט מלמעלה. כמו שהביטו בזמנו על העולים החדשים. כאנשים פחותי ערך. אבל כשחיימקה עזב את הבית החלה לתהות במה חטאה. היא זכרה שבכיתה י"א עוד בחברת הילדים, חיימקה חבר לאחותה התאומה לחודש אחד מקוצר ואחר כך העדיף אותה. כמו סרט שעלילתו לא נגמרת. על ההחלפה בין האחיות סיפרו בצחוק שבגלל מנורה שנשרפה במרפסת חיימקה לא הבדיל ביניהן. מה שנראה כאהבה גדולה- עם נשיקות כמו בסרטים, האזנה למוסיקה ושיחות אל תוך הלילה - "אתה לא מכיר את החמישית ?" שאלה בזמן ששחרר לראשונה את שדיה מאחיזתם תחת השמיכה, פרק ראשון 'אלגרו קון בריו' צחקה אורקה. אחר כך השיחות פסקו והיא החלה שוקעת בתוך עצמה. כשנפנתה ופנתה אליו המנגינות היו פחות שמחות. כששאל על מה היא חושבת אמרה: על מה שאמרת. על זה שאחרי שבנתה בחדר שהתפנה מדייריו בשיכון ותיקים קן משפחתי חמים, דאגה לניקיון הבית ונענתה לו כשרק בא לו, אז למה לכל הרוחות עזב אותה והלך לסילביה הגרושה?. אורקה הלכה לרפת לחפש אותו או כמו שהיו כותבים פעם בסיפורים 'הלכה אורקה לרפת' ומצאה את סילביה. לשאלתה אם ראתה את חיימקה, ההיא ענתה בחיוב ולא הוסיפה מילה. אורקה שעדיין לא חשדה בכלום הציצה לבור התחמיץ עלתה אל המתבן, ושבה לחצר. בערב ניגשה למנהל הקהילה שיברר מה קורה והלה חזר כשסימן השאלה היה לסימן קריאה. הוא הודיע בעצב שבעלה עבר לגור עם סילביה. והוסיף שהזוג מצפה לילד. אבל למה?... למה ?

 

סילביה גאה בעצמה לא חשה שגנבה משהו למישהו ונשאה בגאון בטן שהלכה ותפחה. בחודשיים שנותרו ללידה עברה למחסן הבגדים ובקיבוץ ציפו לתגובתה של הנפגעת. ואורקה- היא דווקא חשבה שבכל רע יש גם טוב. בצד החסרונות יש יתרונות, לבד מהבושה והכלימה, הדירה תהיה שלה ואולי תתחיל לצייר בזמנה הפנוי. לבדה נשאה את משא הנטישה, ורק בחדר האוכל החליפה מקום והתיישבה כשפניה אל הדלת וצפתה בנכנסים. לפעמים נראתה דמעה על לחיה, אך מכיוון שלא הקדימה ולא איחרה לא פגשה בזוג שהגיע לקראת הסגירה. אם היו באים היתה אולי ניגשת ושואלת - למה ?. אבל היא ישבה ואכלה וזה היה הכל. מה קורה ? שאלו החברות, הן ידעו במה מדובר ושאצל אורקה זה לא יעבור בשקט. וכשזה בא זה בא. המעשה הראשון צץ בגינה לפני הבית. 'לא הייתי צריך להשאיר את הטוריה בחוץ' אמר חיימקה. עקבות המעדר שעקר שתילים וחלק משיחי הוורדים. העידו שמישהו עבד שם. לאחר מכן נכנסה לבית התינוקות. תחילה עברה לידו ושלשה ימים אחר כך נכנסה כאילו לשאול מגב ודלי. אבל רק ניקתה את הכניסה למרפסת. חיימקה מצידו הודיע שהוא לוקח את הילד כי אינו מוכן שיהיה חשוף לתעלוליה האפשריים של אשתו- כך כינה זאת. ואז נודע לרווחת רבים שחיימקה וסילביה עוזבים. על פחות מזה אחרים עזבו. בשל אהובות סודיות או גלויות. בגלל חיזור בבית הילדים וגם על התרסה מילולית של אישה נבגדת בחשד שווא. אורקה שמחה להיפרד מהם ושלא תיאלץ יותר לראות את צרתה עם בעלה לשעבר, ובכלל לכולם נעשה יותר נוח.

 

שימו לב, © כל הזכויות לאיורים שמורות ליעקב גוטרמן

סיפורים אחרונים

עדכון אחרון: