הווינפלאך והחרם / עמיקם בריל

 

הווינפלאך והחרם

עמיקם בריל [לשעבר רמת דוד]

איור מאת יעקב גוטרמן

 

לזכרם של דינה וגדעון הרמלין ז"ל, חברי מעלה החמישה

איור מאת יעקב גוטרמן

השמועה שרצה בקיבוץ הייתה כזו - שתי בנות משק נוסעות לאמריקה. בימים ההם נסיעה לחו"ל הייתה נדירה. שליחי הציונות - נסעו... וחברה אחת קיבלה אישור מהאסיפה לנסיעה לאחותה ברוסיה. והכל במימון של הקיבוץ. כי הקיבוץ היה הכל והכל היה הקיבוץ.

 

"ואיך הבנות תיסענה?" שאלו - אז אמרו שהן במסגרת חילופי סטודנטים. "אבל הן לא סטודנטיות", - אמרה לאה. "זו לא בעיה", אמר דודק'ה. "יש כרטיסים". "ולמה," שאלו, "שיהיה טוב להן - ולנו לא?" מה שנקרא 'צרות עין'. התחילו קצת רינונים, אך כנגד, אמרו שזו גם שליחות. אבל איש לא צפה את העתיד לקרות, כמו הרבה דברים שקרו אצלנו.

 

לקראת החתונה של נירק'ה ושאול, חוברו פזמונים. שיר אחד של הלהקה, היה על העצים הירקרקים, עם מנגינה מהעיירה. בשיר אחר שרו על דומדמניות קרי 'ווינפלאך'. כך נוצרה כמעט אופרה. ההופעה נקראה - 'ווינפאלך' אם כי איש מלבד מחבר הפזמונים לא ידע את הפירוש. שיערו ש'ווינפלך' הם גרגרי-יער שהורינו היו מלקטים בעיירה בפולניה. ועד היום אין יודעים מה גרם השיר על הגרגרים הפולניים אשר הוצמד לנסיעה של הבנות. מכל מקום רוגז רב התעורר אצל חברותיהן של הבנות. שהרי כולנו 'ישבנו יחד על הסיר' כמו שאומרים. לנו לבנים - לא היה איכפת... לא מהמחזה המוזיקלי ולא מהחרם שהוטל על הבנות. אבל החרם היה קנה הקש האחרון וכדי להסוות במקצת את כוונת המשורר שרנו דווקא על פאריס. ומאז שרוחה התיישבה על ברכי ושרה: "עלינו לפאריס...לא בשביל לרדת," נקבע בזיכרוני שאמנם הבנות נסעו לצרפת. אחרי המון שנים, תיקנו אותי שאכן הבנות נסעו לאמריקה, שהרי כרטיסים כבר היו. אחר זמן מה הבנות שבו, וכאילו הכל בא על מקומו.

 

נראה לכם? תנסו לחיות תחת חרם קיבוצי. שלא מדברים אתכם, ולא מתייחסים אליכם. עד שנדמה לכם שאתם כאילו - לא נמצאים... כמו בכדורגל שלא מוסרים לכם במשך כל המשחק. או להבדיל בתוך כת דתית כשאתם לא נשמעים לרבי. פני הבנות נפלו... או נראו נפולות... כי לא היה להם למי לספר איך היה באמריקה. למעשה עד היום אף אחד לא יודע.

 

רק אחרי המון שנים כשנפגשה הלהקה צחקנו ושאלנו את אמירה: "אז איך היה באמריקה?"

 

שימו לב, © כל הזכויות לאיורים שמורות ליעקב גוטרמן

סיפורים אחרונים

עדכון אחרון: