התאומים / עמיקם נוישפיל

התאומים

עמיקם נוישפיל - חולית

איור מאת יעקב גוטרמן, העוגן

כשהמשק עוד היה בחיתוליו נולדו לצילה ואבישי זוג תאומים זהים... ג'ינג'ים מקסמים, יאקי וצאקי. שמותיהם האמיתיים היו יאיר ויצחק, אך אם היו קוראים להם כך, איש בקיבוץ לא היה יודע במי המדובר. צילה האם, הייתה מלבישתם שונה וכך הייתה מצליחה לזהות בין השניים... שאר חברי הקיבוץ לא הצליחו במלאכת הזיהוי גם בבגרותם...

איור מאת יעקב גוטרמן

מייד בנערותם, כאשר הבינו ביתרונם על פני הנערים האחרים בקיבוץ, הקפידו להתלבש בדמיון מוחלט. השניים לא פסקו לתקן את החברים, "אני לא יאקי אני צאקי..."

 

כל פעם מחדש, היו החברים נבוכים מחוסר יכולתם לזהות, השניים ידעו היטב לנצל לטובתם את המצב, גם בכתה, בינם לבין המורה, או בין הילדים.

 

תוך זמן למדו בקיבוץ, לפנות אל השניים, ג'ינג'י בוא הנה... ג'ינג'י שב! וכו'... השניים התגייסו לצה"ל ולתקופה מסוימת, השתחרר הלחץ בקיבוץ, יאקי התגייס לצנחנים ואילו צאקי לגולני, הכומתה סוף סוף הפרידה בין השניים בתקופת השרות.

שוב יכלו החברים, לפנות אליהם בשמותיהם ולא רק ... ג'ינג'י.

 

עברו חלפו שלוש שנות שרותם הצבאי והשניים פשטו מדיהם וכומתתם, חזרו למשק לעבודתם במוסך, לסרבל הכחול ...

המצב גרם לחברים מועקה יתרה, עד אשר הוחלט להביא את העניין לאספת חברים, לנסות לפתור את הבעיה שרבצה על כולם שנים רבות...

 

הויכוחים היו רבים ורמים, עד שעות הלילה המאוחרות לא נמצא הפיתרון. מוטק'ה המזכיר, הציע לשניים - לכאורה לטובתכם, עשו לכם, תספורת שונה ולו רק בכדי שתוכלו למצוא חברה שתוכל לזהותכם. וכך היה. יאקי בחר, תספורת קצוצה ואילו צאקי גידל שער ארוך.

 

עד מהרה מצאו השנים בנות זוג, יאקי את הפקידה הפלוגתית מיחידתו, נורית שחורת שער ודקת הגוו...

צאקי בחר בחגית, בהירת שער נמוכת קומה וחיכנית, שהגיע למשק כמדריכה מהתנועה.

התאומים החליטו, בהסכמת החברים, לעשות חתונה משותפת,לחסוך בהוצאות... והשמחה הייתה כפולה.

החתונה תוכננה בקפידה מרובה, ההזמנות נשלחו חודש מראש, לכל רחבי ארץ, למשפחות, לחברים מהצבא ולמנהיגי התנועה.

 

על מנת לצמצם בהוצאות הוחלט במשק, לערוך ביחד עם החתונה, את ארועי שנת היובל לקיבוץ. ילדי המשק הכינו לאירוע החגיגי, מסכת והתנועה תכננה לשלוח את להקת הריקודים הקיבוצית... בקיצור הפקת אירוע יחיד ומיוחד במינו.

 

למרבה ביש המזל, שבוע לפני השמחה הגדולה, כאשר ניסו התאומים להרכיב מנוע חדש לטרקטור הישן, נפל הגיר הכבד על רגלו של יאקי והבחור אושפז אחר כבוד בבית חולים פורייה...

 

איש לא חשב ולו לרגע לדחות או לשנות את מועד השמחה.

 

במקום להקים שתי חופות, הקימו רק חופה אחת מרכזית, על הדשא ממול חדר האוכל, ובידיעת כל החברים, אך ללא ידיעת הרב האזורי... צאקי, נישא גם לרונית וגם לחגית ורק בכתובות... באחת נרשם יאקי ובשניה צאקי.

 

כך יאקי המשיך לשכב בגבסו, בבית החולים ואילו המשק, החברים והמשפחות יכלו להמשיך בשמחה עד השעות המאוחרות של הלילה.

 

סיפורים אחרונים

עדכון אחרון: