הַפְלַשִינְצוּג: מי בנה אותו ומתי? / אמנון בקר

הַפְלַשִינְצוּג: מי בנה אותו מתי?

אמנון בקר - יזרעאל

איור מאת יעקב גוטרמן, העוגן

 

איור מאת יעקב גוטרמן, העוגן

[מתוך הספר: בקלנועיות חמורית]

 

השבוע אכלו פה ארוחת בוקר כמה ממייסדי יזרעאל. הצלחנו לתפוש לרגע, באמצע המקושקשת, את ה"נַקְנִיק" (נתן גלעד הפלמ"חניק) ואת עֶזְרוֹן (עמירם עזרוני מהכשרת מעיין-ברוך) שהיו אז ראשוני המוסכניקים. שאלנו אותם מי בנה את זה? בלי לתאם גרסאות העידו שניהם: חנניה בנה את זה לפני חמישים ושש שנים.

 

מאז שמחקו את הבית-אימון לטובת מייטרוניקס קשה למצוא שם בסביבה משהו מלפני חמישים ושש שנים. נכון שלפחות השלד של מוסך-מסגרייה הוא מאז. ויש שם גם את תיבות הדואר ההיסטוריות של ק"ק יזרעאל - צריפים שנִהיוּ ארון ברגים ונעלמו באחד מהמוסדות המפוארים שהצטופפו בבית-האימון ז"ל. ככה עד שרפי באום הציל את זה ושם להתאוורר למעצבה איפה שפעם היה מוסך. ויש עוד את הסדן ההוא המעלה אבק על בסיסו המיתולוגי במסגרייה של היום. זה בערך זה.

 

לפני שבועיים היינו במוסך כדי להחליף סוללות שהזדקנו בקלנועית. כששמעון טרח בהחלפה ישבנו שמה, בין המוסך החדש לחלק הישן, איפה שאפשר לשבת אל שולחן וגם לקבל בתודה קפה ועוגית מפנינה. ככה מטפלים פה בחמורים מקלנעים.

 

שתינו קפה וטעמנו עוגית, אבל העיניים החטטניות שלנו לא הפסיקו לבלוש. כמעט בהיסח-דעת קלטנו משהו משמאלנו - שלמטה יש לו גלגלים נמוכים, אבל בריונים. כל הלמעלה שלו דומה למין שער נדנדות, עשוי כמו פעם בתוצרת עצמית. זהו בעצם הפְלַשִׁינְצוּג ההיסטורי של המוסך של יזרעאל של אז. החפץ הזה הספיק להרים כל מה שהיה אז על גלגלים או על שרשראות: את ה 22 (קטרפילר משנות העשרים של המאה הקודמת) את ה- TD9 הצהוב (אינטרנש), את ה-HD5 הכתום (אליס), את שני הקטרפילרים D4 הצהובים, את הג'ון-דיר טח טח הירוק, את הפרמול האדום , את הטנדר דודג' המיתולוגי ואת מי לא גם אחר כך.

 

פלשינצוג זה (בגרמנית?) מנוף גלגילות שיניים ושרשרת. את זה תולים בנקודה גבוהה ובעזרתו אפשר להרים כל אוטו וכל טרקטור. בשביל זה בנו במסגרייה ההיא משהו שנראה כמו "חמור" משני משולשים מחוברים ב"רלס" שבאמצעו תלוי הפלשינצוג. כל המתקן עשוי מ"רלסים" (קצת יותר ממה שצריך, הכל מהכפר אלא מה) ומצינורות מים מגולוונים שאז היו סחורה מצוייה בחצר.

 

בנה אותו חנניה פֶפֶר מהפלמ"ח, במסגרייה ההיא, עוד בתקופה שעבדו שם איסר וטיוכקה וראובן אורני וכאלה. חנניה שהיה ענק אמיתי התחתן עם אחת רוחלה, שהגיעה לו עד לקורקבן, ועזב. עכשיו הוא כבר ז"ל, כמו אלה שמנינו שם חוץ מראובן אורני יבל"א שהמאזניים החדשים למשאיות (אחרי הבודקע) זה מהחברה שהוא ייסד.

 

והפלשינצוג הזה עוד ירים את כולנו עד המילניום הבא. ואולי למעלה מזה.

                       

בקלנועיות חמורית - אמן.

סיפורים אחרונים

עדכון אחרון: