פרלמנט סוס העץ / עמוס בונה

פרלמנט סוס העץ

עמוס בונה - אושה

איור מאת יעקב גוטרמן

 

מזה כמה שנים שבבוקרו של כל יום, להוציא שבתות וחגים, מתכנסת באושה בחדר הקפה של האורווה, חבורת גברים לשתיית כוס קפה של בוקר ולשיחות על דא ועל הא, "ברומו של קבוץ". להתכנסות הזו קוראים באושה "הפרלמנט", או ליתר דיוק "פרלמנט סוס העץ".

איור מאת יעקב גוטרמן

את הקפה מכין ומגיש החבר א' המכונה אורי'קה, שהוא הסייס הראשי ומנהל המקום, ומן הסתם, אפשר גם להכתירו כ-"יו"ר הפרלמנט". למרות שאין בהתכנסות זו שום סממנים, תקנות, תפקידים וכיו"ב  המאפיינים מוסד פרלמנטרי כלשהו.

 

לפי דבריו של אורי'קה, תחילתה של התכנסות זו הייתה עוד בנגריה ז"ל, בה עבד וניהל. ורק לאחר חיסולה עברה ההתכנסות לאורווה.

 

השם "סוס העץ" ניתן והומצא על ידי אחד מליצני המקום, החבר ע', וזאת משום הקשר שבין הנגרייה  שבה עובדים בעץ, לבין האורווה שבה יש סוסים. אך במחשבה שנייה ניתן גם ליצור את ההקשרים והמשמעויות הבאים:

א.      סוס העץ הוא צעצוע של ילדים קטנים שמופיע בשתי גרסאות מקובלות. האחת, נדנדה שהיושב על גבה מתנדנד אחורה וקדימה ולא "זז", והשנייה, מקל ארוך שבראשו ראש של סוס וקצהו האחורי מקל כזנב, ואותו תוקעים בין הרגליים ועושים תנועות של דהירה "קדימה" ונשארים על המקום.

ב.      משל הסוס הטרויאני - סוס מעץ שבנו היוונים והסתתרו בתוכו כאשר צרו על טרויה, וכך הצליחו להוליך שולל את הטרויאנים שהכניסו את הסוס עם החיילים בתוכו וכך הצליחו לכבוש את טרויה.

ג.       פתגם צרפתי עתיק אומר: "הסוס שייך למי שיודע לרכוב עליו".

 

על פי תורת הסוציולוגיה, הקיבוץ הוא ארגון קהילתי שיש לו הנהגה פורמאלית נבחרת ומוסדות שהם פורומים פורמאליים, ולידם או בצידם צצים ומופיעים תופעות של "מנהיגים" בלתי פורמאליים שסביבם,  בדרך כלל, גם מתגבש איזה פורום בלתי פורמאלי, והכינוי שנתנו לו חוקרי הקיבוץ הוא "פרלמנט", שהוא בעצם הגוף הלא פורמאלי לצד המוסדות הפורמאליים כגון אסיפה, מועצה וכו'.

 

יש חוקרים שבחנו את התופעה והגיעו למסקנה שהיא רוווחת יותר בקיבוצים בהם יש ליקויים בתפקוד המוסדות הפורמאליים, ושרוב הנושאים העולים לדיון וחילופי הדברים בפרלמנטים הם "בדברים שאינם בזכותו של הצבור לדעת", ונושאים שהממסד חושב שהשתיקה יפה להם.

 

לאחר שהשתתפתי בישיבה אחת בפרלמנט על מנת ללמוד מה טיבו של זה שלנו, ולאחר ראיונות קצרים עם כמה ממשתתפי הפרלמנט, נראה לי שלשלנו מתאימות ההגדרות הראשונה והשנייה. כלומר, היושבים שם "מתנדנדים אחורה וקדימה" ובעצם לא כל כך זזים, רק "מזדנבים" ומוציאים קיטורים, ( ואולי זה לכשעצמו חיובי שיש היכן לשחרר לחצים,) ולעיתים מפריחים שמועות על מנת להוליך שולל ולנסות ולטרפד מהלכים שונים וכך להשפיע בנושאים הנראים להם, וזאת בהצלחה חלקית ביותר.

 

שימו לב, © כל הזכויות לאיורים שמורות ליעקב גוטרמן

סיפורים אחרונים

עדכון אחרון: