עולמות הפוכים / אבישי גרוסמן

עולמות הפוכים

אבישי גרוסמן - עין שמר

איור מאת יעקב גוטרמן, העוגן

 

לפני ימים אחדים מלאו לדני שישים. ישב כמנהגו על מרפסת ביתו, כוס קפה מהביל לפניו, לצידו אשתו ולרגליו שניים מנכדיו.

איור מאת יעקב גוטרמן

ניכר בו שהוא מרוצה. חיוכו הנצחי הופיע שוב על פניו, לגם מכוס הקפה ומדי פעם נגס בעוגת השוקולד שהייתה מונחת לפניו. מה אני אגיד לך, פנה דני לעבר אשתו רוחמה, אני מבסוט חאלס. מה חסר לי, מה עוד אבקש ממך קיבוץ, התפייט להנאתו, ואין לי עדיין. הכול פיקס. הוא הרים את עידו נכדו הקטן, נשק לו נשיקה מצלצלת והחזיר אותו למקומו. הבדיקות האחרונות היו תקינות והסתבר פעם נוספת שאני בריא לחלוטין. בשבועות האחרונים קיבלתי את ניהול המפעל, דבר שרציתי אותו במשך שנים רבות. וחשוב מכול, המשפחה. יחסים טובים, בריאות מצוינת, שניים מבני בחרו להיות חברי קיבוצי, והנכדים מקבלים את החינוך הטוב ביותר שניתן להעלות על הדעת. אני מרגיש שהאדמה עליה אני דורך יציבה וכך גם חיי.

 

דני אסף את הכלים שהיו מונחים על שולחנו, הניח אותם בכיור, פשט את בגדיו ופנה אל מיטתו.

 

לקראת בוקר כאשר רק דמדומי אור ראשונים חדרו מבעד לחלונו התעורר בבעתה. החלום, או שמא מחשבות טורדניות התנגנו בתוכו כתופים רועשים. הרגיש איך הזיעה ניגרת מכול חלקי גופו, פיו היה יבש ועיניו קרועות לרווחה. ירד ממיטתו, פנה לעבר חדר השירותים, התבונן בפניו שנשקפו מבעד המראה הקבועה מעל הכיור ונדהם. עיניים מבוהלות נשקפו מבעד לפנים סמוקות שטיפות זיעה עליהן.

 

שטף את פניו וחזר למיטה בניסיון לתפוס עוד שעת תנומה לפני שעת היקיצה הקבועה שלו.

 

עצם את עיניו והתמונות הופיעו מחדש. הרס הקיבוץ כתוצאה מרעידת אדמה, פגזים הניתחים על ביתו במהלך רעידת אדמה ששיתקה את יכולת התגובה של צה"ל, לוויות של חברים שנפגעו במהלך אסון הטבע ובעקבותיה ניצול ההצלחה של אויבנו. הרגיש כאילו הוא זוחל בין ההריסות בניסיון להציל את בני משפחתו, בעיקר חשוב היה לו לאתר את הנכדים ולחלץ אותם מתוך התופת.

 

פתאום חש את הפגיעה. דם רב ניגר מרגלו הפצועה אבל הוא לא חש כאב. המשיך לרוץ, לחפש, הכיוונים אבדו לו עד שנפל על הארץ ופניו שקועות בחול. ואז התעורר באחת. הכול מסביבו היה רגוע, אשתו ישנה במקומה הקבוע ונשימתה העידה על שלווה גדולה. הדליק את מנורת הלילה הקבועה ליד המיטה, התבונן בשעון המעורר, החליט לרדת מהמיטה ולהפעיל את הקומקום החשמלי כדי להכין לעצמו את הקפה של הבוקר.

 

לפתע שמע את קולה של רוחמה העולה מתוך חדר השינה, תכין גם לי קפה. אגב, אני רוצה להזכיר לך שהיום בעשר חוגגים לנועם, נכדנו, יום הולדת בגן. אתה חייב להתפנות מכול עיסוקייך כדי להיות נוכח. זה חשוב מאוד לילד וגם למטפלות שלו. בדיוק בשעה הזאת יש לי ישיבה חשובה בתל אביב השיב דני כאשר הוא מגייס לצורך תשובתו את הטון העסקי אותו ידע לגייס בשעות הצורך. ולכן לא יהיה באפשרותי להיות נוכח ביום ההולדת. אני בטוח שתייצגי אותי בצורה טובה. הכול כרגיל השיבה רוחמה ויותר משמץ של טענה נשמע בקולה, עסקים לפני משפחה, עסקים לפני ילדים ונכדים. הכול כרגיל. אל תבלבלי את המוח, את לא יודעת על מה את מדברת, השיב דני בקול שבקע ממקום לא מוכר, שונה וכול גופו התמלא ברעידה בלתי נשלטת.

 

סיפורים אחרונים

עדכון אחרון: