יאיר ודפנה זורעים בלילה / אברהם ורד

 

יאיר ודפנה זורעים בלילה

אברהם ורד - רמות משנה

איור מאת יעקב גוטרמן

 

מתוך: קובץ סיפורים לילדינו

 

יאיר ודפנה היו שני ילדים בכיתה ג' בקבוצת "צפרירים". מאז ומתמיד היו חברים. אומרים, שכבר בבית התינוקות התגלו סימני החברות הראשונים שלהם.

איור מאת יעקב גוטרמן

מפורסמים היו בכל הקיבוץ בחברותם ביניהם ובשובבותם. כי אכן, שובבים גדולים היו. הייתה להם חולשה מיוחדת במינה לסדר את המטפלת שלהם שושנה. ושושנה מפורסמת הייתה בין כל המטפלות שתמיד הילדים הצליחו לסדר אותה, לכן תמיד הייתה שושנה כועסת ומחמיצה פנים.

 

פעם אחת בלילה, בימים הראשונים של סתיו, שכב יאיר ער במיטתו והאזין לרעש של טרקטור הבא מהשדה בצפון. "מי זה יכול לעבוד עכשיו בלילה בשדה", חשב יאיר - "ומה עושים עכשיו בשדה", כך הוא שכב בעיניים פקוחות מסתכל בתקרה - הו מה הייתי נותן לו גם אני הייתי יכול להיות עכשיו עם הטרקטוריסט בשדה, חשב יאיר בליבו. אבל מה בעצם עושים עכשיו בשדה? והנה הוא מרגיש שגם דפנה שישנה מהצד השני באותו חדר, גם היא לא ישנה.

 

- דפנה? קורא יאיר בלחש.

- כן, עונה דפנה - מה יש?

- את לא ישנה? הוא שואל.

- לא, אומרת דפנה - אני חושבת מה יכול לעשות עכשיו הטרקטור בשדה?

 

כך הם שוחחו ביניהם בחלש כדי לא להעיר את יתר הילדים בחדר. הם החליטו בבוקר לברר במוסך, מי עבד בלילה בשדה ומה עושים שם? ואם גם עובדים הלילה? עד שנרדמו.

 

בבוקר נודע להם שזה היה אברהמיל הפלח, הוא גם הלילה יעבוד בשדה הזה, זורע חיטה.

 

שמע יאיר, אומרת דפנה - מה דעתך שנצטרף הלילה לאברהמיל ונעזור לו לזרוע?

 

-איך? שואל יאיר.

- יש לי תוכנית, וכאן ממתיקה דפנה סוד באוזנו של יאיר. הם נשבעו שלא יגלו לאף אחד את הסוד.

 

בערב השתוממה המטפלת שושנה שיאיר ודפנה שקטים כל כך, משום מה הם נכנסו מיד למיטותיהם ונרדמו. אבל יאיר ודפנה בכלל לא נרדמו, הם עשו עצמם ישנים. אך שמעו ששושנה סגרה את הדלת בצאתה מהכיתה, ירדו בשקט מהמיטות, נכנסו לחדר הרחצה, לבשו את בגדי העבודה שלהם, לקחו את הסודרים ויצאו בשקט מהכיתה.

 

בחוץ היה חושך וקר. הם פנו למשק הילדים, חצו את הדשא הגדול ע"י הבית של צביקה ויצאו לשדה.

 

- מזל שיש ירח - התעודדה דפנה. הם המשיכו בדרכם ושתקו.

- מפחדת? שואל יאיר.

- לא, לא, מהססת דפנה, ואתה?

- לא, גם אני לא! עונה יאיר, רק למה לא שומעים את הטרקטור - משתומם יאיר - אולי הוא לא עובד הלילה?

-זה לא יכול להיות, אומרת דפנה, הרי יצחק אמר שאברהמיל זורע הלילה כי בבוקר הטרקטור יורד לעמק.

 

מרחוק נשמע יללת התנים, נעשה להם לילדים קצת לא נעים, אבל באותו רגע הם ראו מרחוק שני אורות מרצדים באפילה מכיוון הלולים וגם את רעש הטרקטור הם שמעו. הילדים הרגישו הקלה מסוימת ושמחו מאוד. זה לא לקח הרבה זמן והטרקטור התקרב אליהם, למקום בו הילדים חיכו. אברהמיל מאוד הופתע, כשראה שתי דמויות בלילה בשדה. הפתעתו הייתה עוד יותר גדולה, כשגילה שהדמויות הם לא אחרים, אלא יאיר ודפנה.

 

-שובבים, מה אתם עושים בשדה בלילה במקום לישון במיטות? שאל בצעקה כדי להתגבר על טרטור הטרקטור.

 

הילדים התקרבו לטרקטור והסבירו לאברהמיל את רצונם העז לעזור לו בזריעה בלילה.

 

-טוב! אמר, אם אתם כבר כאן, ברוכים הבאים, עזרתכם תהיה מועילה, עמדו כאן על הקרש מאחורי מכונת הזריעה והשגיחו שהזרעים יצאו דרך הצינורות לדיסקים. זאת תהיה עזרה חשובה מאוד, רק דבר אחד איני יכול להבין - מה יגיד השומר - לילה כשיראה שהמיטות שלכם ריקות? הא? הוא יעיר את כל הקיבוץ.

 

-או לא, אמרו במקהלה יאיר ודפנה. כתבנו פתקים והשארנו על המיטות. לא, לא, הוא לא יתפוס אותנו, זה בסדר, הם הרגיעו את אברהמיל.

 

-טוב, אני רואה שאתם באמת תכשיטים ואני אהיה זה שיקבל על הראש משושנה המטפלת שלכם. אבל אם אתם פה, אז.... לעבודה!

 

הילדים עמדו מאחורי המזרעה ועבדו כל הלילה. באמצע הלילה אברהמיל העמיד את הטרקטור, הדליק מדורה. הם התחממו קצת מצינת הלילה, אכלו את האוכל שאברהמיל הכין, שתו את הקפה המהביל וחזרו לעבודה, כי היה עליהם לגמור את השדה. כאמור, היה על הטרקטור לרדת לעמק מיד בבוקר.

 

הנץ השחר. עוד הייתה חלקה קטנה לגמור בה את הזריעה, אברהמיל אמר לילדים שהוא יגמור לבד את הזריעה. הילדים רצו מאוד להישאר ולגמור יחד עמו את הזריעה, אבל אברהמיל התעקש. הילדים ידעו שעם אברהמיל הפלח אין מה להתווכח, כי הוא היה עקשן.

 

הם חזרו לכיתה. אולי יספיקו להיכנס ושושנה עוד לא תהיה בכיתה. אבל שושנה כבר הייתה בכיתה, כי שומר הלילה מצא את הפתק שלהם והוא סיפר לשושנה על התעלול החדש שלהם.

 

-יאיר, דפנה, בבוקר אנו יוצאים לשדה לשיעור בטבע, נלמד על הציפורים, גם אני יוצאת, ואילו אתם תישארו בבית להכין את ארוחת הבוקר.

 

הם ידעו שהם נענשו.

 

שימו לב, © כל הזכויות לאיורים שמורות ליעקב גוטרמן

סיפורים אחרונים

עדכון אחרון: