והרחמים אינם חלים / אלי אברהמי

והרחמים אינם חלים

אלי אברהמי

איור מאת יעקב גוטרמן, העוגן

 

"והרחמים /אינם חלים / על הנדונים לאלם". [מתוך הרחמים אינם חלים - לאה גולדברג]

איור מאת יעקב גוטרמן

ואני...

שאלתי אותךְ :

מה הוא שבהעדרו אין זו אהבה?

ואמרת: אין זו שאלה לנביאים...

ואמרת: אין זו שאלה לכוהנים...

ואמרת: אין זו שאלה למשוררים...

ורגזת: אין זו שאלה כלל!

וצדקת כרגיל.

 

לפני 40 שנה, כשחזרתי מהצבא לקיבוץ, גיליתי שרבקה'לה - שהייתה ילדה צנומה וקטנה - הפכה לנערה יפיפייה. התאהבתי בה מיד. היא הייתה בת 17, בכתה י"א. כלומר, היא תמיד הייתה שם בקיבוץ אבל רק עכשיו שמתי לב אליה. התאהבתי אנושות. אני זוכר שפעם עשינו חזרה, חזרה של "להקת המופרעים" שהקמנו והיה חם בחדר. יצאתי החוצה לנשום אוויר צח ופתאום רבקה'לה עברה שם. מרוב התרגשות לא העזתי לדבר אליה. חזרתי לחדר חיוור מהתרגשות ויוסף, בן כיתתי שניגן בגיטרה שאל, "אתה מרגיש לא טוב?" "הכל בסדר" אמרתי. ומה יכולתי לומר שאני חולה אהבה. אחרי הרבה היסוסים הזמנתי אותה לחדרי ובילינו כמה ערבים בשיחה על שירה ומשוררים.

 

בשביל הקיבוץ זה הספיק וכולם ידעו שאנחנו חברים ושאני זכיתי לעוד כיבוש. למעשה לא עשינו אהבה כלל. אפילו לא נישקתי אותה ולא העזתי להגיד לה כמה אני אוהב אותה. יום אחד היא ביקשה להתייעץ איתי בקשר לפרסום של שירים שהיא כתבה. אז - היא כתבה שירים; היום - פרוזה. אז, היא רצתה שאייעץ לה.

 

עד היום אנשים פונים אלי בבקשות אינפורמציה ועזרה בנושאים הביזארים ביותר כמו למשל איפה ואיך מוצאים בארץ עולש (ציקוריה) טרי? [ציפורי] מה היתרון של האגיטטור-הספירלי במכונת הכביסה של "גאלה" לעומת התוף המסתובב של "סימנס"? [תקנו סימנס] איזה מכונית כדאי לקנות בתקציב של 20000 ₪? [אל תקנו] מה ההבדל בין פסיכודרמה לדרמה-תרפיה? [אתם לא רוצים לדעת] כמה שנות שירות צריך 'נגד' בצבא הבריטי על מנת שיוכל להצטרף למשמר הטאוור בלונדון? [20 שנה] האם עורבים מקננים על עצי אזדרכת? [בוודאי] וכן... אם זה מעניין אתכם, השף של "סבנה" - נתיבי התעופה הבלגים, ז'אן-פייר, זה שהתחיל לעבוד בחברה בגיל 17, היה אחראי ל-18,000 מנות בכל יום בעונת הקיץ של 1991... ותודה ששאלתם.

 

כשנודע לי שבטיול השנתי למדבר יהודה רבקה'לה פלירטטה עם אחד המדריכים הבוגרים מקיבוץ אחר, הפסקנו את הפגישות בינינו ולא דיברנו יותר על שירה...

 

בתוך שבוע הצלחתי להתגבר על הכאב האדיר שהציף אותי. אולי הגברים בוכים בלילה, אבל בטח לא אלה שחיים בקיבוץ! לא כשכל מה שמפריד בינך לבין מליאת חדר האוכל הם "קירות עץ דקים"...

 

את רבקה'לה פגשתי לאחר 30 שנה. זה היה כנס באוניברסיטה של חיפה על מטפורות ותרפיה. כשהגעתי, קיבלה את פני לאה'לה שהייתה אז מזכירת הקיבוץ ושזכרה, כך מסתבר, את סיפור האהבה הקצר שלי. "אתה יודע מי נמצאת כאן?" שאלה בהתרגשות, "רבקה'לה, זוכר?" "כן" אמרתי ולאה'לה גררה אותי בהתרגשות לאולם והפגישה אותנו במילים, "הייתם חברים, לא?"

"כן" אמרתי.

"לא" אמרה רבקה'לה.

 

בהפסקה הראשונה נפגשתי עם רבקה'לה ביחידות וסיפרתי לה על החוויה שלי בהקשר ל-"חברות" בינינו, עד כמה הייתי מאוהב בה ועד כמה לא העזתי לומר לה זאת במיוחד אחרי הטיול ההוא. רבקה’לה הסתכלה עלי בחיוך עצוב ואמרה, "מה שאתה אומר זה... זה קשה להאמין. אתה יודע, עד גיל 26 לערך הייתי בטוחה שאני לא מספיק יפה ואף גבר לא באמת רוצה אותי!"

 

שאלתי אותךְ:

מה הוא שבהעדרו אין זו אהבה?

ורגזת: אין זו שאלה כלל!

מחר תשאל

מהו שבהעדרו אין זה האלוהים?

וצדקת כרגיל...

סיפורים אחרונים

עדכון אחרון: