תפסיק להיות ילד / אלי אברהמי

תפסיק להיות ילד

אלי אברהמי

איור מאת יעקב גוטרמן - העוגן

 

בשנת 1964 נבחרתי על ידי האסיפה הכללית בקיבוץ להיות נציג הצעירים לועידת "איחוד הקיבוצים והקבוצות" שהתקיימה בקבוץ יפעת.

איור מאת יעקב גוטרמן

החששות שלי מהתפקיד החלו כבר באותה אספה, מאחר שבאותה אספה התקבלו החלטות בדבר צורת ההצבעה "שלי" לסעיפים השונים שהיו אמורים להיות נדונים בועידה: נושא הצעירים בקיבוץ; שנת שרות שלישית ועבודה שכירה.

 

כבר באותה אספה - ותוכלו למצוא את זה בפרוטוקול - הבעתי התנגדות להיות שליח מצביע בלבד. "אם אני נשלח לשם לשלושה ימים של דיונים, מה ההגיון שכבר עכשיו יחליטו בשבילי מה להצביע?", שאלתי בתמימות. "הרי אם אתם מחליטים עכשיו, אין משמעות למה שאני אשמע באולם המליאה בועידה! חבל על הזמן! אפשר לשלוח בדואר את 'ההצבעה' של הקיבוץ. למה לבזבז ימי עבודה?"

 

"תפסיק להיות ילד. זה לא חשוב מה אומרים ומה החליטו בקיבוץ שלך שתצביע, "אמר לי אורי מרמת דוד כשסיפרתי לו על כך בוועידה, "בוא איתי ותראה מה כן חשוב", אמר ולקח אותי אתו לחדר צדדי מרוחק מאולם הדיונים, שם ישבה הוועדה המארגנת וכתבה את טיוטת ההחלטות - ללא קשר כמובן לנאמר באותו זמן על בימת הנואמים באולם.

 

לא ויתרתי!

 

"מה ההיגיון לדון על ביטול העבודה השכירה כשבמשך שלושה ימים אלף נציגים נמצאים כאן באמצע עונת הקטיף?" שאלתי את חיים גבתי במסדרון. גבתי שסיים זה עתה את תפקידו כשר החקלאות נראה לי מקור סמכות גבוהה מספיק לתהיות שלי כך שהמשכתי, "מדברים על חיסול העבודה השכירה והנה, פה, אלף איש לשלושה ימים... מדובר על שלושת אלפים ימי עבודה שרק השכירים יכולים למלא, לא?"

 

"תפסיק להיות ילד" אמר לי גבתי - בחיוך המיועד בדרך כלל לטיפש הכפר, לרפה שכל או לאידיוט גמור - "תבין! כל מי שהוא עסקן ונציג בוועידה הוא ממילא לא פועל שעושה משהו חיובי. להפך! כל מי שכאן, אם יעבוד במשק רק יביא נזק! כאן נמצאים אלו ששוברים שטוצרים כשהם נוהגים בטרקטור במטע!; כאן נמצאים אלו שהופכים את העגלה עם כל האוכל לבתי הילדים!; כאן נמצאים אלו שמפילים צינורות השקיה כך שהממטרה נשברת ללא סיכוי לתיקון; כאן נמצאים אלו שכשהם חופרים גומה בפרדס, הם פוגעים בגזע העץ עם הטורייה לפחות שלוש פעמים בכל צלחת...

 

מאיזה קיבוץ אתה?"

"מאיילת השחר" אמרתי בגאווה.

"מתאים להם" רטן גבתי בכעס, "לשלוח ילד שיודע ורוצה לעבוד לוועידה ואחר כך להתלונן על פריון נמוך..." ואז התרכך, "תאמין לי ילד, כלכלית, הרבה יותר משתלם לקיבוצים לשלוח את האנשים האלה לוועידה למשך כל השנה..."

    

סיפורים אחרונים

עדכון אחרון: