כנגד ארבעה בנים / אלי סט

כנגד ארבעה בנים
(מספורי הקיבוץ המתחדש)
אלי סט,   גדות
איור מאת יעקב גוטרמן, העוגן
 

כשבעקבות ההחלטה על שכר דיפרנציאלי, החליט זיו מנהל "זרזיף" - מפעל הברזים של קיבוץ "החורקים" לסגור את מחלקת ההרכבה, התפזרו קשישי הקיבוץ לכל עבר וגם קיש שניהל אותם נשאר חסר תעסוקה.

"הרבה יותר זול לי", הסביר זיו לחבריו בהנהלה הכלכלית, "להוציא את ההרכבה לעיירת הפיתוח הקרובה ולא לפרנס כשישים קשישים, ישישים ותשושים שעליהם מולך קיש". 


איור מאת יעקב גוטרמן

במשך כחודשיים החזיר קיש את הארגזים למטבח וחילק את שולחנות העבודה בין המשחקיות של בתי הילדים לבין מגרש הגרוטאות של המסגרייה, כשבועיים נוספים ניקה את אולם ההרכבה הנטוש ושבועיים בדק היטב ומצא שאין לו עוד מה לעשות.

 

"איש לא יגיד לך מילה אם תסתובב עוד שבוע, שבועיים", אמר לו זיו, "אבל כדאי שתתחיל לחשוב מה אתה עושה עם עצמך"

 

מה הוא עושה עם עצמו, זה בדיוק מה שקיש ירקון לא ידע. הקיבוץ מאפשר שלושה חודשי חיפוש עבודה. עשה קיש את החשבון, כשהוא מעלעל בהצעות עבודה מתוך ערמת עיתונים שאסף, יש לי עוד עשרים וכמה ימי חופשה ושבתות. מה אני עושה עם תואר ראשון כללי ממכללת קריית אונו וניסיון של מספר שנים בנהגות בית ובניהול מחלקת ההרכבה של "זרזיף".  ואז הוא נתקל במודעה "קיבוץ בצפון מחפש מנהל קהילה בחצי משרה".

 

"מנהל קהילה, זה בדיוק מה שמתאים לך", אמרה לו שפרה אשתו, שהייתה החלק היותר פרקטי של המשפחה, "איש לא ישפוט אותך אם לא תצליח לחדש קיבוץ מתמוטט. אם יתנו לך רכב, תקח. אפילו בלי משכורת. ותזכור את כללי הזהב: ללכת בין הטיפות, לדעת לאיזה כיוון נושבת הרוח ועל איזה צד מרוחה הפרוסה ולהישאר ליד הצלחת".

 

בלילה שלפני הראיון בקיבוץ "אין אונים" התעורר קיש מחלום וכולו זעה קרה, ובחלומו הוא לפני אלוהים מבקש מקצוע. אלוהים פשפש במגרותיו ואמר "מצטער נשאר לי רק עגלון".

 

"יש לי ניסיון כמחזיק הגה, אני יודע להוביל אנשים ולבצע את החלטות הרשויות המוסמכות ובהתאם ללוח הזמנים שנקבע", אמר קיש בראיון והתקבל לתפקיד.

 

תפקידו ב"אין אונים" עבר בלי סערות גדולות. קיש ידע למדוד את צעדיו בהתאם להצעותיה של שפרה אשתו, למעט שתיים שלוש נפילות קלות בהן לא הצליח לנחש מראש שהציבור יפיל את הצעות ההנהלה הכלכלית, כולל אותה הצבעת קלפי מוזרה, לבחירת מרכז משק, שבה נדרשו החברים לבחור באחד משלושה - שני חברי קיבוץ והשלישי "בלתי ידוע", הצבעה שהסתיימה ב'לא נבחר'.

 

עבודות השגרה, הניירת והמודעות נעשתה כהלכה והחברים ידעו למה לצפות. בפסקה קטנה, בדף המידע שיצא לקראת פסח, הודיעו לחברים: "בהיעדר מתנדב לארגן את החג, השנה לא יתקיים סדר פסח".

בלילה שלפני שבת הגדול חלם קיש ובחלומו אלוהים שואל אותו:

 "איך זה אין סדר?".

"אין מתנדב", ענה לו קיש. 

"ואם לא היה מתנדב למזכיר, גם לא היה מזכיר קיבוץ?", הקשה אלוהים.

"זה משהו אחר", ענה קיש.

"תאמין לי, אמר אלוהים, הם היו מסתדרים גם בלעדיך. את השיעורים הכי חשובים לקראת פסח לא למדת. לא למדת "נעשה ונשמע" ולא למדת לשבור את הלוחות כשצריך". קיש התעורר וכולו זעה קרה. לשמחתו, למחרת התנדב נחצ'ה לארגן את הסדר, "אבל", הוא התנה, "אתה תהיה אתנו בסדר ותקריא את תפקיד אחד מארבעת הבנים, על פי בחירתך"

 

אותו לילה התעורר קיש מחלום וכולו זעה קרה, ובחלומו הוא שואל את אלוהים איזה תפקיד לקחת.

 


שווים               

קיבוץ ואקטואליה


סיפורים אחרונים

עדכון אחרון: