הזורעים בדמעה - ברינה ייקצרו / מוטקה ברק

הזורעים בדמעה - ברינה ייקצרו
מאת מוטקה ברק, קיבוץ גדות
איור מאת יעקב גוטרמן, העוגן
איור מאת יעקב גוטרמן

הפלחה הייתה הענף העיקרי בגידולי השדה. השקיית הגידולים  שהיו בעיקר חיטה, שעורה, בקייה - זריעת חורף וסורגום, חריע וחומוס כגידולי קיץ. כולם נתונים להשקיה  בחסדי שמים. שיחות היום בין הפלחים עובדי השדה היו, האם ירדו גשמים ומתי ירד הגשם הגדול, הם יקבעו את  התחלת הזריעה. וכן מה לגדל?

באחד הכפרים בגליל היה פלח ערבי זקן, שהיו באים אליו להתייעצות  מתי לזרוע השנה  לפני הגשם הראשון? או לחכות לרדת הגשמים. האם תהייה עצירת גשמים, או תהיה שנה גשומה?

 

בחודש אוגוסט, תמורת המתנות שקיבל עבור הייעוץ, הוא היה שם חמש ערמות מלח על הגג  ולפי זרימת המים מערמות המלח ידע להגיד מתי ירדו הגשמים, בדרך כלל זה עבד.

סוגי הגידול נחלקו לשתי עונות עיקריות, גידולי חורף וגידולי קיץ, תוך התאמת הגידול לסוג הקרקע. חשיבות רבה ניתנה למחזור זרעים, לא לזרוע  שנה אחרי שנה את אותו גידול באותו  השטח.

זריעת החיטה היה מבצע גדול. שטחים נרחבים ומעט כלים. צריך לגמור את החריש בזמן, לפני רדת הגשמים ולהכין מצע זרעים טוב, לפורר את הרגבים  הגדולים ולהחליק את השטח כדי להבטיח נביטה אחידה. הטרקטור השליט בשטח היה ה-D4. הוא נע על שרשראות והכוונת הנסיעה נעשתה ע"י שתי ידיות. כדי לבצע סיבוב, היו נעזרים בעצירת אחת השרשראות. לתאום עבודת רגלים ועבודת ידיים יחד, נדרשה מהימנות רבה.

בני דודינו השכנים חרשו עם שוורים רתומים למחרשת עץ, חריש שטחי. השוורים הממושמעים היו הולכים בתלם ללא בעיות.

 

אצלנו כבר הייתה מחרשת פלדה המעמיקה יותר באדמה. שמירה על קו ישר בחריש הייתה דורשת מומחיות רבה  ונעשה בדרך כלל ע"י טרקטוריסט מיומן לפתיחת "ארגזים". הטרקטוריסט מסתכל על נקודה מרחוק  באופק ונוסע לקראתה עד קצה השטח. כך היה מקבל תלם ישר. וכשהיה מגיע לקצה החלקה היה מרים את להב המחרשה ונסיעה קצרה מחוץ לחלקה הייתה מאפשרת סיבוב וכניסה לתלם לכיוון הנגדי. הרמת להבי המחרשה נעשתה ע"י משיכה בחבל שהיה מאחורי המושב, משיכה בחבל להרמה ומשיכה בחבל להורדת המחרשה לתלם הבא.

במרוץ נגד הזמן היו חורשים שלוש משמרות, הטרקטור חורש כל הזמן והחורשים המפעילים מתחלפים. בוקר אחד בזמן החלפת משמרות, אומר חורש משמרת הלילה למחליפו "תראה יש בעיה קטנה, החריש בתלם הלך נהדר אבל בסיבובים היה קצת קשה הטרקטור התאמץ, תבדוק מה קורה!", מתברר שהמחרשה הייתה למעלה לאורך התלם ולמטה בזמן הסיבוב. הוא חרש את הסיבובים...

היו ימים של "מתח" בגבול,  נפוצו שמועות על רצון הסורים לחטוף אזרח. עובדי השדה הקפידו לצאת לעבודה עם נשק. והנה קרה שלאחד הזורעים שעמד על המזרעה מאחור, האקדח שהיה בחגורה נפל ונטמן יחד עם הזרעים באדמה. הוא היה אחראי שאכן הזרעים יורדים והזריעה מתבצעת באופן סדיר. (היה גם מקרה שהמזרעה עברה בשטח ללא זרעים. ונשאר תלם לא זרוע).

 

האקדח נפל לתוך האדמה ולא נודע כי בה אל קירבה.

חיפשו חיפשו את האקדח, שהיה טעון, לפי דיברי הזורע ולא מצאו!

האקדח נטמן ונזרע בשטח המיועד לחציר, התכסה ברגבי העפר ומצא מקומו בין הזרעים. גשמים ירדו הזרעים נבטו והיטיבו עם הגידול שעלה וצמח והבטיח יבול טוב.  ומקרה האקדח  שאבד בזמן הזריעה נשכח...

עת הקציר היגיע. הכלים עולים בשרשרת על השטח, בזה אחר זה. ראשונה המקצרה אחרי כמה ימים כשהירק מתייבש קצת  עובר המגוב ומגובב את הירק שנקצר לתלמים ארוכים, ואחרי כולם עולה המכבש וכובש חבילות חציר שייאסף ויובא למתבן  מאכל לבני בקר.

    

חבילות החציר שהיו פזורות בשטח נאספו ואוכסנו במתבן חדש. ובבוא היום יוגש החציר לפרות כתוספת ירק, מזון טעים ומבטיח חלב.

באותה שנה הייתה הפגזה סורית ומתבן הקש עלה באש ובער כמה ימים. מתבן החציר נשאר שלם ללא פגע.

עודפי החציר נמכרו, נשאר חציר לצריכה ביתית. האבסת הפרות בחציר התנהלה כרגיל יום יום הרפתן היה מביא מהמתבן כמה חבילות.  הפרות היו נהנות מירק משומר וריחני. והאבוס היה נשאר נקי עד למנה הבאה...

בוקר אחד בבוא הרפתן לנקות האבוס משאריות ולהכינו למנה הבאה, הוא מבחין בחפץ מוזר המונח באבוס. הוא לא יחס למראה חשיבות וממשיך בניקוי האבוס. בהתקרבו, לתדהמתו רואה אקדח מונח לפניו .

האקדח שנפל ונזרע ... נאסף ונכבש, נארז בחבילת חציר ונמצא תקין באבוס לאחר גלגולים ותלאות רבות.

הזורעים בדמעה ברינה יקצרו. 


שווים               

קיבוץ ואקטואליה


סיפורים אחרונים

עדכון אחרון: