זכייה בתחרות / מוטקה ברק

זכייה בתחרות

מוטקה ברק - גדות

איור מאת יעקב גוטרמן, העוגן

 

"ושמחת בחגיך והיית אך שמח " - ועדת תרבות "שוברת" את הראש מה נעשה השנה ואיך נחוג את החנוכה? מלבד המסורת להדליק חנוכייה, לשבת יחד, לשיר את שירי החנוכה ולאכול סופגניות. מי יבוא? מה יגרום לכל החברים לצאת מחדרם החם ולבוא לאולם גדול וקר בערב קר וגשום! חנה זלדה עוד לא נולדה.

 

איור מאת יעקב גוטרמן

והנה הועלה רעיון... נכריז על תחרות בניית חנוכיות של בודדים, קבוצות וענפים. נודיע על פרס יקר ערך והחברים יבואו איש וחנוכייתו עמו. צוות שופטים ודעת קהל יבחרו את החנוכייה היפה ביותר, טכס חלוקת הפרס, סופגניות וקפה, והערב מלא, מה צריך יותר.

הרעיון נתקבל פה אחד, יוצאים לדרך! יש תוכנית לחג. מודעות גדולות מאירות עיניים מתפרסמות על גבי לוח מודעות. תחרות השנה! החנוכייה היפה ביותר לחג החנוכה (צורה ואופי בהתאם למסורת). פרסים יקרי ערך, לראשון, לשני ולשלישי,

 

החברים נתפשו לרעיון בניית חנוכיות, והתכונה רבה.

חומרים ורעיונות עד בלי די. יש הבוחרים עץ בשילוב עם מתכת, יש שהולכים על שברי אבן ובקבוקים. ולאחרונה, נתגלה חומר מאוד לא שגרתי. לאחר כמה הפגזות שנחתו על המשק, נאספו הרבה רסיסם גדולים וקטנים שהיו מפוזרים בכל מקום. הרסיסים בעלי סטרוקטורה מאוד ייחודית, פלדה רוסית בלתי מחלידה היוו חומר מעניין מאוד לבוני החנכיות. "וכיתתו חרבותם לאתים וחניתותיהם למזמרות" כדברי הנביא ישעיהו.

(חזון אחרית הימים).

 

החגיגה הייתה גדולה, הרעיון מוצלח ועשרות חנוכיות הובאו לתחרות מוצגות על שולחנות, סביב סביב.

חנוכייה גדולה באופן מיוחד נבנתה במסגרייה, משמשת עד היום להדלקת נרות בחג.

חדר-אוכל היה מלא עד אפס מקום.

השופטים מסתכלים, בוחנים את החנוכיות, רושמים לעצמם הערות.

נרות דולקים בשלהבת אש, מכבים לרגע את מנורות הניאון, אור הנרות ממחיש את גדולתן ועוצמת אור הנרות. האווירה מתחממת. ההשתתפות הרבה מקשה על קבלת החלטה.

בזמן התכנסות השופטים להחלטתם. החברים שרים בהתלהבות את שירי החנוכה. השירה בליווי אקורדיון נשמעת למרחוק.

בין החנוכיות הרבות, בקצה אחד השולחנות, הייתה חנוכייה מיוחדת מאוד, שונה באופן יוצא מן הכלל, בנויה מרסיסי פגז עם אופי! כמו שרוצה להגיד משהו לספר על עברה, על הרסיסים שנועדו לפגוע. והנה הם כאן בחג בקיבוץ, בנסיבות אחרות.

 

מנשק'ה התאכזב כששמע על הכרזת השופטים. במקום הראשון, השני והשלישי, זכו חנוכיות אחרות.

המסיבה נגמרה, את החנוכייה שבנה ולא זכתה לציון כל שהוא, ארז ושם במרפסת. עברה שנה ועדת תרבות מתחלפת, אבל רעיון תחרות בניית חנוכיות "תופש". חג האור ממשמש ובא ותחרות החנוכיות הופכת למסורת. החברים טורחים ועובדים על בנייה בהתרגשות רבה.

מנשק'ה הוציא את החנוכייה שבנה בשנה שעברה ברב שקידה ורצינות. הסיר ממנה את האבק והעמידה בין החנוכיות הרבות, והפעם שם אותה באמצע, שתיראה היטב.

מסיבת החג הייתה מוצלחת מאוד. נוסף לתוכנית האמנותית המערכון של "חנה -זלדה" המבוצע ע"י השחקנים הראשיים מיכל ויעבץ. אבל גם הפעם השופטים החליטו אחרת ולא שמו לב לחנוכייה שבאמת הייתה מיוחדת מאוד ולדעת רבים, הגיע לה איזה ציון.

 

וכך עוברות שנים, פעם רביעית אולי חמישית בבוא חג החנוכה מנשק'ה מנקה את החנוכייה שהעלתה אבק אבל נראית כמו חדשה בנויה להפליא, מפלדה רוסית בלתי מחלידה. ומציג את אותה! החנוכייה נראית טוב בין כל היצירות החדשות.

כשלא הולך אז לא הולך. השופטים מתחלפים, זמירות חדשות, זלדה לעולם נשארת...

החברים אוהבים את זלדה.

"זו היא הפעם האחרונה שאני מביא את החנוכייה לחג!"

 

עוברים ימים, המנגינה נשארת. חג החנוכה, חג המכבי מגיע, שרים את מי ימלל גבורות ישראל... ובאנו חושך לגרש.

מנשק'ה בא לחג בלי החנוכייה. ישב בשקט, נינוח, פטור ממתח החלטת השופטים התחרות מאחוריו.

ומסורת הדלקת החנוכיות מעשה ידי החברים נמשכת, חבר השופטים עובר בקפדנות בין החנוכיות הרבות בודק ובוחן. מסיבת החג בתוכנית המסורתית של גדות.

ברכה מסורתית להדלקת החנוכייה הראשית. בהמשך קטע קריאה לכל נר והדלקת כל הנרות בחנוכיות ע"י המתחרים לחנוכייה הנבחרת. ומעוז צור ישועתי בפי כל.

מחזה חנה זלדה הסתיים בתשועות רבות של הקהל. היגיע הזמן לסיום המסיבה בהודעת חבר השופטים.

 

והנה נס של חנוכה, השופט הראשי עומד במרכז הבמה ובידו חנוכייה מיוחדת במינה בנויה כולה מרסיסי פגזים שנאספו בחצר המשק. מכריז על מקום ראשון, ומוסיף ומסביר על מקוריות, יופי וקשר למסורת ישראל.

 

את החנוכייה הביא אחד השכנים.

סיפורים אחרונים

עדכון אחרון: