תחרות הקלנועית המקושטת / מוטקה בן הלל

 

תחרות הקלנועית המקושטת

מוטקה בן הלל - נחשון

איור מאת יעקב גוטרמן

 

אלאן טיים, ממציא הקלנועית בשנת 1968, לא שער, איזו השפעה תהיה להמצאתו על קיבוץ נחשון ואף על רבים וטובים בכל רחבי הגלובוס.

איור מאת יעקב גוטרמן
אלאן רצה בסך הכול לעזור לבן משפחה שחלה בטרשת נפוצה. בתחילה, בקיבוץ, כולם הלכו ברגל. הישוב היה קטן, המרחקים קצרים, והציבור היה במלוא אונו. עם השמע צלצול הפעמון ליד חדר האוכל זרמו נהרות החברים בשבילים המעטים שהיו לעבר חדר האוכל. הזמן עשה את שלו המרחקים גדלו, האנשים התבגרו והגבעה גבהה. תחילה החלו לצוץ האופניים, אצל חלק מהאנשים גם לספורט, ובמקביל הופיעו האופנועים. אלו שמשו בעיקר את בעלי המלאכה. החשמלאי, הנגר, המוסכניק, איש מים ועוד.

 

הקלנועית הראשונה בנחשון הייתה מעשה ידיו של יחזקאל. מחלקי אלומיניום, שידעו ימים יפים יותר, הוא בנה רכב חשמלי שנקרא קארטינג. כאשר שברתי את רגלי השמאלית, כתוצאה מקפיצה מקטפת, שאיבדה את בלמיה, בעליה התלולה למשמר דוד, קפץ הקיבוץ על המציאה - בחר בי למזכיר הקיבוץ, כדי אוכל לנוע ברחבי הקיבוץ, עם גבס על רגלי, קיבלתי רכב צמוד, את הקארטינג שבנה יחזקאל.

 

השנים עברו חלפו, לתושבי המקום הצטרפו הורי חברים, אשר בחרו לעשות את הפרק האחרון של חייהם יחד עם הבן או הבת שהיו חברי נחשון. אמי שהגיעה לקיבוץ יחד עם אבי בשנת 85 למאה הקודמת, רכשה בהשפעתי והשפעת אחי קלנועית משומשת כדי שתוכל להגיע מדירתה באזור הקומונה לדירתנו בשכונת לטרון. היות ולא נהגה בכלי רכב כל שהוא במהלך חייה, נפלה המשימה על נכדיה שמלאו אותה ברצון ובהנאה רבה.

 

הזמן עשה את שלו, וותיקי הקיבוץ, לא נעשו צעירים יותר. אחד אחרי השני הצטרפו לקהילת הנוהגים ברכב זה. תחילה, הקלנועיות היו של הקיבוץ ותחת פיקודו של סדרן הרכב שדאג לתיקונים וטיפולים בקלנועיות. כל שנה במסגרת התוכנית השנתית, הוקצב סכום, ונקנה רכב כזה לטובת ציבור הנזקקים, כשכרגיל הקצב אינו עונה על הדרישות. עם פרוץ השינוי הפכו הקלנועיות לעניין אישי של כל המעוניין בכלי תחבורה זה.

 

הקלנועית הראשונות היו עם גלגלי אופניים, כלומר עם פנימית והרבו להתפנצ'ר, דבר שהיה מטרד לא קטן. נכון להיום הקלנועיות החדשות הן רכב שימושי ואיכותי. יש לציין שאזורי החניה של הקלנועיות מתחילים להיות צרים מהכיל את כל הצי. בימי חמישי כאשר נערכת בחדר האוכל ארוחת הצהריים המסורתית של הוותיקים, והנוכחות כמעט מלאה, קשה כבר לפלס את הדרך. אני מקווה שוועדת תכנון האחראית על פני הקיבוץ לוקחת בחשבון את נגישות הקלנועיות לכל מקום בקיבוץ.

 

צוות חג השבועות, ברצונו להפתיע ולגוון את אירועי החג, החליט להכריז על תחרות הקלנועית המקושטת. מספר חברים נענו לאתגר וכמיטב חושם היצירתי קשטו ופארו את הקלנועית. בשעות הערב של יום שלישי זרמו מכל קצווי הקיבוץ, ככלה וחתן הנכנסים לחופתם, והתייצבו באזור הפשתגון למבחן השופטים. לאחר התלבטויות רבות והכרעה לא קלה בחר צוות השופטים בקלנועית של דליה ואברהם כקלנועית המנצחת בתחרות הקלנועית המקושטת. הזוכים קיבלו סלסלה עם הפתעות ותעודה המציינת את הזכייה. התעודה המרשימה נתלתה בכניסה לביתם של הזוג. דליה ציינה שהיא רואה בתעודה, יותר מאשר פרס לזוכים, דבר הממחיש ומבטא יותר מכל את ההשקעה והעמל הרב של צוות החג.

שימו לב, © כל הזכויות לאיורים שמורות ליעקב גוטרמן

סיפורים אחרונים

עדכון אחרון: