הקרום של השוקו / רינת דשתי

הקרום של השוקו                               

רינת דשתי - פלמחים

איור מאת יעקב גוטרמן, העוגן

 

היד שלי הייתה קרה. לקחתי את האצבע שלי וטבלתי אותה בתוך כוס השוקו החם. מייד הרמתי אותה והקרום נשלף מהכוס ונשאר תלוי ומרקד על האצבע שלי. עדנה תפסה לי את היד: "ככה משחקים עם השוקו? אתה יודע כמה חיידקים יש לך באצבע?" כשעמדה באור היום שבא מהוויטרינה הגדולה ראיתי איך השומנים בצוואר שלה רוטטים מעצבים והווריד במצחה נראה צינורי מתמיד. ככה לפתה את פרק ידי עד שראובן התחיל לבכות כי יאיר שפך את השוקו שלו לצלחת של ראובן. קרום והכול.

איור מאת יעקב גוטרמן

כשיצאתי לחצר הסתכלתי ישירות בשמש למספר שניות עד שכאבו לי האישונים. שפשפתי את עיני והבטתי סביבי. הילדים שיחקו בחול, מתחקים אחרי צעדיהן של חיפושיות זבל או אוספים סוגים של עלים. ירדתי על ברכי ונצמדתי לגדר העץ והרחתי את ריחה הלח. לפתי אותה בשתי ידי משני צדי וניסיתי לראות כמה רחוק אוכל לדחוף את פני. תוך כדי שלחיי מחוצות קלטתי, בעזרת גלגול של עיני את האנשים שעסקו בדברים כאלה או אחרים בעולם שמחוץ לגדר המתפוררת. היו שם אלה שתמיד חופרים ושותלים ודואגים שהקיבוץ שלנו יהיה תמיד יפה. שניים התכופפו לאדמה ותיקנו משהו שהשיחים הסתירו לי אותו. הם דיברו וצחקו. אחר היה רחוק יותר והוא נשען על גזע עץ עם רגל אחת מקופלת ונתמכת בעץ. הוא החזיק סיגריה, שאף ממנה במלוא חזה, השליך אותה לאדמה ורמס אותו ברגל בתנועה סיבובית. ואז הוא נעלם. כל הזמן עברו אנשים. אימא של נועה הובילה משהו במין עגלה מברזל ונראתה מאוד עייפה. היא נעצרה, הורידה את המטפחת הצהובה שהייתה לה על הראש, נגבה את פניה ולבשה אותה שוב. ראיתי שקשה לה.

 

הסתובבתי בחזרה וראיתי את עדנה ותמי ישובות על ספסל האבן. מרחוק זה נראה מצחיק כי עדנה דיברה בהתלהבות כזאת, והניפה את הידיים למעלה ולמטה כאילו שהיא מנסה לתפוס זבוב. לא שמעתי מה דיברו, אבל תמי נראתה רצינית וחמורה והיא כל הזמן הנהנה. הן ישבו שלובות רגליים וזרקו מבטים מדי פעם אל חצר המשחקים דואגות שלא יאונה כל רע לאחד מאתנו, כי אז אבא ואימא שלנו יצעקו עליהן, כמו שקרה פעם כשאבא של איתי התרגז ואמר לגלית שבאיזו זכות נותנים לילדה בת 17 לשמור על ילדים קטנים לבד ושזה לא מפתיע שהיא חסרת אחריות בתור ילדת חוץ שהגיעה רק אתמול מהעיר ולא יודעת מה זאת עבודת כפיים ושהוא כבר יביא את זה לאסיפה הכללית. היא בכתה.

 

השמש התחבאה מאחורי הברוש. הזזתי את עצמי כי עדיין היה לי קר. פרסתי את כפות ידי וטבלתי אותן בחול החם. מרחוק שמעתי מוסיקה. הרמתי את ראשי.

סיפורים אחרונים

עדכון אחרון: