החבר הוותיק יעקב קנטור / יואב חורין

החבר הוותיק יעקב קנטור

יואב חורין - איילת השחר

איור מאת יעקב גוטרמן

 

בק"ק איילת השחר בשנות החמישים והשישים היה החבר קנטור האחראי על הארגזים בתקופה בה שלחו את כל התוצרת החקלאית בארגזים (בוקסות) של תנובה.

איור מאת יעקב גוטרמן

החבר קנטור שדוף, כפוף, אפו נשרי וקולו סופרנו מתחלף היה מתרוצץ בחצר ותר אחרי ארגזים אבודים.

 

בשנים ההן מתקיימת אספת חברים בכול מוצאי שבת ובה היו החברים דנים לקול מנגינת המסרגות בכל בעיות הקיבוץ.

 

בכל הזדמנות היה החבר קנטור קם ובקול סופרנו מתחלף מדבר על הבזבוז בגין ארגזי הבוקסות המפוזרים בחצר. כשהיה קם החבר קנטור לדבר ידעו כולם כי הנה הנה, בא נאום הארגזים.

 

החבר קנטור היה בעברו הדבוראי של איילת השחר.

בין הדבוראים ידועה המלחמה על שטחי המרעה והנה דבוראי קיבוץ בית השיטה העמידו את הכוורות שלהם בשטח מרעה של איילת השחר.

באורח פלא פרצה שריפה והכוורות של בית השיטה עלו באש.

דבוראי בית השיטה האשימו את קנטור בהצתה, אך הוא הכחיש את ההאשמה בכל תוקף.

 

צחוק הגורל שבעת הפילוג הגדול של הקיבוץ המאוחד בשנת 1951 עברו מבית השיטה 200 חברים וילדים לאיילת השחר. בין העוברים גם יצחק לגר הדבוראי של בית השיטה והוא נכנס לנהל את המכוורת באיילת השחר. הדבר הזה בער כאש בעצמותיו של החבר קנטור.

 

בשנת 1960 מתפוצצת בארץ פרשת עסק הביש שקרתה באמצע שנות החמישים כאשר הופעלה יחידת מודיעין של צעירים יהודים אזרחי מצרים כנגד מטרות אנגליות ואמריקאיות בכדי לנסות ולמנוע פינוי בסיסים בריטיים סביב תעלת סואץ. היחידה נחשפה, חברי היחידה נתפסו, ואחרי משפט - שניים מראשיה הוצאו להורג והאחרים נאסרו לתקופות ארוכות.

 

באותה תקופה ראש הממשלה הוא שרת, שר הביטחון הוא לבון מבכירי מפא"י, משה דיין רמטכ"ל וג'יבלי הוא ראש אמ"ן. משה דיין לא היה בארץ בזמן ההחלטה, לבון וג'יבלי האשימו האחד את השני במתן ההוראה. בעקבות הפרשה הוקמה ועדת חקירה בראשות דורי (הרמטכ"ל הראשון) והשופט אולשן.

 

הוועדה לא הצליחה להגיע להחלטה - מי נתן את ההוראה. לבון פרש והתמנה למנכ"ל ההסתדרות וג'יבלי הועבר לתפקיד אחר בצבא. לקראת סוף שנות החמישים התגלו פרטים חדשים על הפרשה, נודע שקציני הצבא תיאמו עדויות בפני ועדת "אולשן דורי" וכן כי היה זיוף מסמכים. בשנת 1960 פנה לבון אל בן גוריון ובקש ממנו רהביליטציה מאחריותו בפרשה. בן גוריון סרב לזכותו והפנה אותו לערכאה משפטית. למרות התנגדותו של בן גוריון הוקמה ועדת שרים לדון בפרשה והיא זיכתה את לבון.

 

ולענייננו. בשיא הפרשה קם החבר קנטור באספת ק"ק איילת השחר וכולם המתינו לנאום הארגזים. אבל לא, החבר קנטור קם ואמר: "אם ללבון מגיעה רהביליטציה אז גם לי היא מגיעה".

 

אחרית דבר

ג'יבלי נאלץ לעזוב את הצבא והפך לאיש עסקים מצליח.

בראיון עיתונאי נדיר שהוא העניק כשנשאל על הפרשה הוא אמר כי בדעתו לכתוב עליה ספר. אכן ג'יבלי שכר כותב זיכרונות שכתב את ספרו. ג'יבלי הלך לעולמו לפני מספר שנים ומשפחתו לא אפשרה להוציא לאור את הספר.

 

החבר קנטור לא כתב ספר ולא זכה שיקימו לכבודו ועדת שרים ולקח את סודו לקבר.

 

שימו לב, © כל הזכויות לאיורים שמורות ליעקב גוטרמן

סיפורים אחרונים

עדכון אחרון: