רוחות ושדים / יוסף שטראוס

 

רוחות ושדים

יוסף שטראוס - בית זרע

איור מאת יעקב גוטרמן

 

הסופר הבריטי אוסקר ווילד מספר לנו על משפחה אמריקאית מכובדת המשתכנת בטירת קנטרוויל אשר באנגליה, שם היא נפגשת בלילות עם רוח רפאים.

איור מאת יעקב גוטרמן

גם בארצנו הופיעה רוח מסתורית ואפילו היסטורית, לא בטירת קנטרוויל אלא בדירה בקיבוץ קרן הגליל. גם לכאן הגיעה משפחת עולים מכובדת מאמריקה שחיפשה מקום שטוב לחיות בו. הם הגיעו לצפון הארץ לקיבוץ קרן הגליל, התאהבו בנוף היפה ובאנשים הנחמדים וביקשו להתיישב כאן. הם התקבלו ברצון והציעו להם דירה שהתפנתה זה עתה. בין היתר נאמר להם שמתהלכת שמועה שבדירה הזו מופיעה בלילות רוח, רוחו של חבר ותיק שמזמן הלך לעולמו. הם השתכנו בדירה ולא התרשמו מהאזהרה על קיומם של שדים ורוחות. הם נקלטו, עבדו ותרמו בתחום התרבות והחברה.

 

באחד הלילות בחצות התעורר דני, זה שמו של העולה הַיֵנקִי החדש, כי שמע רעש מוזר ומלמול של קול. גם אסתר אשתו התעוררה. שניהם קמו ממיטתם על מנת למצוא את מקור הרעש, שקטע את שנתם המתוקה. הם פתחו את דלת הסוכה הצמודה לדירתם. להפתעתם הרבה עמד מולם איש הדומה יותר לשלד מאשר לבן-אדם. על ראשו חבש כובע טמבל ישן, היה לבוש בחולצת רובשקה לבנה, המעוטרת ברקמה צבעונית, מכנסיו בצבע חאקי דהוי היו בלויים ומקומטים. הוא נעל סנדלים תנכיים מרופטים.

 

דני הוא איש אמיץ הוא לא נבהל, בכל זאת לקח לו זמן להתעשת. הוא שאל את האיש המוזר הזה מה מעשיו כאן וכיצד הגיע עד הלום. ההוא ענה לו בקול רפה שזה זמן רב הוא נח בקברו. לאורך השנים התאספו סביבו ידידים וחברים ותיקים איתם הוא חלק תקופות קשות וגם מאושרות במשך חייו. שוב נוצר קשר ביניהם, קשר תת-קרקעי. כך נודע לו שהחיים שם למעלה השתנו ומשתנים ואין להכירם. רוח תזזית נכנסה בו ומרוב סקרנות הוא התהפך בקברו ועלה למקום שהוא אהב, מקום שהוא היה בין מקימיו. לילות הסתובב בשבילים, הקשיב לשיחות, הסתכל בבתים החדשים שנבנו לאחר מותו. שמע על שינויים, שיקופים, שכר דיפרנציאלי, הפרטה, רשת בטחון ועוד מושגים שלא היו קיימים בזמנו.

 

בזמנו התעמקו בתורתו של קארל מרקס וקראו את ספרו "הקפיטל". המרקסיזם כבר לא באופנה, הקפיטליזם דווקא מדבר על לבם של החברים. הוא התרשם שהדעות חלוקות. זה טבעי ואפשר להבין. הוא רצה לדעת, אולי יוכל לייעץ ולהוסיף דברים של טעם, הרי הוא בעל ניסיון רב. אך רוחו כבר לא איתנה כמו פעם ויועצים לא חסרים כאן. יועצים יקרים עם דעות מגובשות המציעים להיפרד מהדרך הישנה שלפי דעתם עשתה את שלה וזמנה עבר. אומרים הם שיש לשנות את הרגלי החיים ולהתחיל עידן חדש שבעקבותיו יבוא עידן של אושר ועושר. האם הם צודקים? ימים יגידו.

 

דני ואסתר הקשיבו בעניין רב לסיפורו. "בודאי אתם רוצים לדעת לאן נושבת הרוח, אין לי תשובה, אני מקווה שתחליטו החלטה צודקת. אני מסתלק כל עוד רוחי בי וחוזר למנוחתי. מקווה שתמצאו את שביל הזהב כדי להבטיח בעתיד, חיי כבוד לכל תושבי המקום הזה... מקום היקר לי מאד."

 

סיפורים אחרונים

עדכון אחרון: